תפריט

מאמרים

עיצוב אתרים

מה זה עיצוב אתר?

עיצוב אתר אינטרנט הוא ליבו של האתר המודרני. הוא זה שקובע את האופי, קהל היעד, הנוחות והממשקיות של האתר. כל עיצוב אתר, אם זה עיצוב אתרי תוכן, עיצוב אתרים מסחריים, עיצוב אתרים תדמיתיים או עיצוב דפי נחיתה (מיניסייט), מתחיל בהבנת הלקוח וקביעת השפה הגרפית של האתר.
עיצוב אתר הוא בראש ובראשונה עניין של טעם. עיצוב אתר יכול להתבצע בדרכים רבות ומגוונות. אולם, מדובר גם במוצר שיווקי אשר צריך לקלוע לא רק לטעמם של הלקוח ושל הגולשים, אלא גם להעביר מסר נכון ותואם למוצר, להיות קל ונגיש לניווט, מותאם למנועי חיפוש ולרזולוציות צפייה שונות, גמיש ונכון להכיל שינויים עתידיים.
את כל הגורמים האלה צריך לקחת בחשבון בתהליך עיצוב אתרים, ולכן עיצוב אתר מוצלח דורש ניסיון רב והבנה לא רק בתחום עיצוב גרפי אלא ספציפית בתחום עיצוב אתרים.

קדימה... איך עיצוב אתר מתחיל?

עבודת עיצוב אתרים מתחילה דווקא בשיעורי בית של הלקוח.
ראשית, צריך להכין אפיון אתר מפורט, הכולל את העמודים השונים של האתר והמרכיבים השונים שצריך כל עמוד להכיל. זה יכול להיות אפיון בכתב או תרשים זרימה. אפיון זה מהווה מעיין מפת דרך למעצב בתהליך עיצוב אתר מסודר. הוא מכתיב את האופי של האתר מבחינת כמות התכנים והרכיבים שלו, ומכאן משפיע ישירות על השפה הגרפית של האתר.
מומלץ כי הלקוח הפונה לגרפיקאי לשם עיצוב אתר יסרוק את הרשת ויחפש אתרים בעלי תחומי עניין דומים, צבעים ושפת עיצוב גרפי שמדברים אליו ונראים לו מתאימים לאתר שלו, ואולי גם רעיונות שאהב לדרך ההצגה של הרכיבים הנדרשים לו באתר. מעצב אתרים מקצועי ידע כיצד להתרשם מאתרים והפניות אלה, ולשאוב מהם מידע על מנת לספק ללקוח עיצוב אתר התואם את ציפיותיו, ללא צורך להעתיק עיצוב אתרים קיימים.
כמו כן, על הלקוח לאסוף ולהעביר חומרים של עיצוב גרפי שברשותו (לוגו חברה אם יש, תמונות שבשימוש החברה במוצרים שונים וכו').

הכדור אצלך – מה עכשיו?

עכשיו מתחילה העבודה שלי – עיצוב אתר.
ראשית אני ניגשת לקבוע את השפה הגרפית של האתר: בחירת סקלת צבעים מתאימה לשם עיצוב אתר, בחירת תמונות ואיורים, האם האתר יהיה נקי או צבעוני, יכיל קווים ישרים או עגולים, אתר תדמיתי או מלא תוכן, ועוד ועוד.
לאחר גיבוש עיצוב גרפי לאתר, אני ניגשת לעצב סקיצה ראשונית של עמוד הבית. עיצוב אתר מתחיל תמיד בעיצוב עמוד הבית, אשר קובע למעשה את הקונספט הגרפי לאתר כולו. לרב, רכיבים רבים מעמוד הבית ילוו את עיצוב האתר לאורך כל העמודים (תפריט האתר העליון, תפריט האתר התחתון, רכיבים בעמודה צדדית וכו'), ולכן עיצוב עמוד הבית הינו השלב המשמעותי ביותר בתהליך עיצוב אתרים.

ולסיום?

עיצוב אתרים מקצועי דורש ממעצב האתר להתייחס לאלמנטים רבים, החל ממגמות עיצוב גרפי אופנתיות ועד למגבלות האינטרנט והדרך שבו פועלת הרשת כיום, מציאת היחס הנכון בין טקסט לתמונות על מנת לאפשר לחברות קידום אתרים לקדם את האתר ולמנועי חיפוש לסרוק את האתר, שימוש בתמונות ברזולוציה ומשקל נכונים על מנת שלא להכביד מדי על משקלו של העמוד וזמן הטעינה של האתר, התחשבות ברזולוציות מסך שונות של הגולשים, ושיקולים רבים נוספים. אך מעל כל אלה, עיצוב אתר צריך להתבסס על עיצוב גרפי משמעותי וקולע.

אני מעצבת אתרים בתוכנת פוטושופ, תוכנת עיצוב מתקדמת בעלת אפשרויות רבות, בשילוב עם תוכנת אילוסטרטור, פריהנד וכמובן, פלאש.
לאחר מכן אני מבצעת חיתוך של האתר (PSD TO HTML) מבוסס CSS, עם התאמה לכל סוגי הדפדפנים ובתקן W3C המחמיר. תהליך זה של עיצוב אתרים עוזר בקידום האתר במנועי חיפוש, בשל תקינות מבנה האתר, וכמובן שמבטיח הצגה תקנית של האתר בכל סוגי הדפדפנים.

בסופו של דבר, האתר אמור להשביע את רצונו של הלקוח ולקלוע לטעמו ולהיות כלי שימושי לקהל הגולשים של האתר.